Ik wist het al – Kristin Harmel

Sommige boeken komen binnen: misschien niet direct, maar wel als je er nog eens aan terugdenkt. Dat had ik bij ‘Ik wist het al’ van Kristin Harmel en ik leg graag uit hoe dit komt.

Ik wist het alNadat haar man Patrick tien jaar geleden omkwam bij een verkeersongeluk, was Kate zo diep in de rouw dat ze niet dacht ooit nog een nieuwe liefde te zullen vinden. Toch bleek de tijd inderdaad haar wonden te helen, en nu heeft ze het aanzoek van haar nieuwe vriend Dan geaccepteerd. Met een bruiloft in het vooruitzicht zou ze dus blij en vol verwachting moeten zijn. Waarom is ze dat dan niet echt? Als ze steeds vaker droomt over Patrick – dromen waarin hij nog leeft en ze samen een dochter hebben – brengt de haast beangstigende echtheid van die dromen haar aan het twijfelen of ze wel op de goede weg is. Ze besluit dat ze eens iets heel nieuws moet proberen en geeft zich op voor een cursus gebarentaal. Het inspirerende contact met de dove kinderen, en hun enthousiaste begeleider Andrew, is een eyeopener: ze ervaart een veel grotere voldoening en verbinding dan ooit tevoren. Maar vindt ze ook de moed om haar leven drastisch om te gooien?

Boekerij ~ 400 pagina’s ~ maart 2019 ~ ISBN: 9789022579299

Kate had haar leven heel anders gepland. Ze zou trouwen met de liefde van haar leven Patrick, een gezin met hem stichten en samen oud worden. Maar het moment dat ‘de dood hen scheidt’ kwam te vroeg… veel te vroeg. Tien jaar later lijkt ze op het eerste gezicht weer gelukkig met haar nieuwe vriend Dan. Zelfs zo gelukkig dat hij haar ten huwelijk vraagt en zij ‘ja’ antwoordt. Maar waarom voelt ze zich dan niet zo blij en opgewonden voor het komende huwelijk? Mede door de schijnwereld, waar ze in haar dromen in terechtkomt. Patrick leeft daar nog en ze hebben inderdaad een prachtige dochter gekregen. Hoewel Kate weet dat de dromen niet echt zijn, gaan er bij meerdere dingen belletjes rinkelen. Hoezo weet ze opeens dat haar zus zou emigreren (maar hier na de dood van Patrick vanaf heeft gezien) en waarom ziet ze een gebied helemaal voor zich, terwijl ze er al jaren niet meer is geweest? Deze dromen – hoe fictief ze ook lijken te zijn – zorgen ervoor dat Kate zich opgeeft voor een cursus gebarentaal en dat ze haar leven anders gaat inrichten. Maar leeft ze nu teveel in haar eigen wereldje en vergeet ze nu niet haar ‘echte’ bestaan, waarin ze is verloofd met Dan in plaats van Patrick? Dat moet de toekomst uitwijzen.

Ik heb dit boek gekregen van de uitgeverij. Dit beïnvloedt mijn mening niet.

Emotioneel

Met ‘Ik wist het al’ heeft Kristin Harmel een verhaal geschreven dat je emotioneel raakt. En dat komt voornamelijk door hoofdpersonage Kate die met haar verhaal, emoties en gevoelens binnenkomt. Volgens haar omgeving had ze na tien jaar wel klaar moeten zijn met het rouwen om haar grote liefde Patrick. Maar toen hij ging, nam hij ook haar toekomstplannen en stukje van haar mee. Na zijn dood heeft ze haar leven daarom een nieuwe wending gegeven: ze is muziektherapeute voor kinderen geworden, heeft een relatie met Dan en lijkt zelfs weer in het huwelijksbootje te stappen. Maar is dit wel de kant die ze op wil en moet? Haar leven wordt namelijk bruut verstoord door levensechte dromen: in deze wereld is Patrick er nog en hebben ze samen een dochter. Al deze gebeurtenissen leiden maar naar één vraag: Leef jij het leven dat je zou moeten leiden?

Je moet doen wat je hart je ingeeft. Patricks stimulerende woorden weerklonken in mijn oren, terwijl ik me de benen uit mijn lijf liep. Het leven is te kort om je dromen niet te volgen, Kate. Toen ik die ochtend omhoog keek naar de lucht en nadacht over hoe heerlijk motiverend mijn man was, reed Gennifer Barwin slingerend door de Lincolntunnel, op weg naar Manhattan.

Levensvragen

Als lezer word je hierdoor echt aan het denken gezet. Er zullen noodlottige momenten komen die je van je koers doen afwijken, maar het is aan jou om dit pad weer terug te vinden. Ik zou er best in kunnen geloven dat er al – voor we geboren zijn – een pad voor ons is bedacht. ‘Life is what happened while you’re busy making other plans’. Je kunt nu zoveel plannen maken, maar ondertussen gebeurt het leven. Zowel in het echte leven (wat ik een week geleden zelf heb ondervonden) als in dit prachtige boek. Zo ziet namelijk ook Kate, die met een hoop dingen te maken krijgt als de dromen haar achtervolgen. Onderwerpen als doofheid inclusief gebarentaal, rouw, muziektherapie en pleegzorg komen voorbij. Ik vind het knap hoe al deze onderwerpen op zowel een logische als interessante manier samenkomen. Je merkt dat de auteur echt onderzoek heeft gedaan om dit boek tot een succes te maken.

Bijzonder einde

Je sluit Kate vanaf het begin af aan in mijn hart – je snapt haar twijfels, haar verdriet en moedigt haar aan om de stappen te nemen. Want die dromen mogen dan wel niet echt zijn, de vraag is waar ze vandaan komen en wat de reden er achter is. Dat ik Kate zo snel opnam in mijn hart komt mede door de schrijfstijl van Kristin Harmel. Ik had het niet verwacht – mede omdat ik niet eerder een boek van haar heb gelezen – maar ik vloog echt door de hoofdstukken heen en zat vanaf het begin in het verhaal. Dat gebeurt de laatste tijd nog maar weinig. En toen was het einde daar. Hoewel ik er inhoudelijk niets over ga verklappen, kan ik wel zeggen dat er op een integere en bijzondere manier een einde komt aan ‘Ik wist het al’. Ik zou zeker begrijpen als de tranen alweer in je ogen staan. Maar dit had ik niet – puur ook omdat ik een wending aan zag komen. Het maakt dit ‘Ik wist het al’ absoluut niet minder dan verwacht, juist een boek om te koesteren.

‘Patrick geloofde in allerlei goede dingen in het universum,’ zegt ze, terwijl ze haar hand uitsteekt en de munt aanraakt. ‘Hij geloofde in liefde, mazzel en geluk, en hij zou willen dat je dat allemaal kreeg. Daar waren deze munten voor. Dat moet je goed onthouden. Hij zou willen dat je de mooist mogelijke toekomst kreeg, schat.

Conclusie

‘Ik wist het al’ van Kristin Harmel heeft heel onverwacht een plekje in mijn hart veroverd. Ik had namelijk niet aan zien komen dat dit boek zoveel met mij deed. Dit gebeurde zowel tijdens het lezen als nu ik mijn recensie hierover schrijf. Het boek laat je namelijk niet alleen meeleven met de sterke Kate die nog altijd rouwt om haar overleden man, het zet je ook echt aan het denken over de vraag: ‘Leef jij het leven dat je moet leven?’ Bij het uittypen van deze recensie bleek ik tot voor kort nog met deze vraag in aanraking te zijn gekomen, toevalligerwijs. Maar genoeg over mijn eigen situatie. ‘Ik wist het al’ komt binnen door de makkelijke schrijfstijl van Kristin en door de bijzondere onderwerpen als: gebarentaal, rouw, muziektherapie en zelfs pleegzorg. Diverse onderwerpen waaruit blijkt dat Kristin Harmel echt onderzoek hiervoor heeft gedaan. Daarnaast brengt ze deze thema’s op een logische manier samen. ‘Ik wist het al’ zorgt voor een aangename verrassing. En is ideaal voor de fans van Jojo Moyes, Dani Atkins en Colleen Hoover, wat ik niet vaak zeg.

Kende jij deze schrijfster al (van bijv. haar boek ‘Als we elkaar terugzien’ of ‘Ik wist het al’) of hoor je nu voor het eerst van haar? Ik weet in ieder geval zeker dat ik meer wil lezen van deze auteur. Als je mij namelijk zo kan raken, heb je veel in je mars.

Judith Regeling

Judith Regeling

23-jarige journaliste en blogger op JudithBlogtSolo. Geniet van schrijven, lezen, series kijken en muziek. Probeert deze passies dan ook tot uiting te laten komen online, want daar ligt volgens haar de toekomst.

One thought on “Ik wist het al – Kristin Harmel

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

CommentLuv badge

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.

Close