De (voor mij) beste boeken van 2019

Eerder deze week deelde ik al de boeken, die ik in 2019 de laagste beoordeling gaf. Maar waar je ‘slechtere’ boeken hebt, heb je ook ‘betere’ boeken. Vandaag deel daarom mijn top-6 (want ik kon niet kiezen) met de voor mij persoonlijk ‘Beste boeken van 2019’. Kijk je mee?

6. De olijfboom – Lucinda Riley

De olijfboomTijdens een zwoele zomer in Cyprus wordt de jonge Helena voor het eerst in haar leven verliefd. Nu, vierentwintig jaar later, erft ze het vakantiehuis waar ze destijds verbleef en ze besluit de zomer in Cyprus door te brengen met haar gezin. Maar zodra ze in het huis aankomt, wordt ze herinnerd aan de geheimen die ze destijds op het eiland heeft achtergelaten. Haar man, William, en haar zoon, Alex, weten niets van haar verleden. Een toevallige ontmoeting met haar jeugdliefde zorgt voor een botsing tussen Helena’s verleden en het heden, wat grote gevolgen heeft voor haar gezin. De dertienjarige Alex zoekt naar antwoorden en Helena weet dat ze niet langer kan weglopen voor de waarheid.

Xander Uitgevers ~ 432 pagina’s ~ april 2019 ~ ISBN: 9789401610445

Op nummer 6 in deze lijst met ‘Beste boeken van 2019’ staat ‘De olijfboom’ van ‘taalkoningin’ Lucinda Riley. Ik schreef over dit boek het volgende: ‘‘De olijfboom’ is misschien anders dan je van Lucinda Riley gewend bent, maar dat maakt dit boek juist zo bijzonder. Normaal neemt de schrijfster je namelijk mee naar twee verschillende tijden – met een duik in het verleden, maar tussen de twee bijzondere gebeurtenissen in dit verhaal zit slechts tien jaar. In 2006 beleefde dit gezin namelijk een zomer om nooit meer te vergeten. Een zomer waarin de hoogbegaafde zoon Alex eindelijk antwoord kreeg op de vraag wie zijn vader is, waarin Helena oog in oog komt te staan met haar jeugdliefde en waarin zij de waarheid moet vertellen om de liefde van haar leven niet kwijt te raken.’ Dit boek had alles: romantische scènes, emotie, een kijkje in het leven van een bijzonder gezin, de beschrijvingen van een land waar ik bijna direct een vliegticket naar zou willen boeken en die fijne schrijfstijl, waar Lucinda Riley (en haar vertalers) bekend om staat. Ik vond dit haar beste stand-alone tot nu toe! Dus natuurlijk verdient het boek dan ook een plaatsje in mijn top-6.

5. Ik mis je – Gillian King

Ik mis jeAls na het uitgaan Charlottes beste vriendin Bo omkomt door een auto-ongeluk dat zij overleeft, wordt ze gek van schuldgevoel. Charlie vertrekt uit Wassenaar en probeert haar leven op te bouwen los van Bo en los van Carsten, Bo’s broer op wie ze in stilte verliefd is. Dan valt ze voor de mooie praatjes van James, een jongen van wie iedereen kan zien dat hij slecht nieuws is. Charlie raakt steeds verder verwijderd van Carsten en steeds meer in de greep van James. Het lukt haar niet om dit te doorbreken. Tot ze tien jaar later terugkeert naar Wassenaar. “Ik mis je’ is Gillian King op haar best!

Zomer & Keuning ~ 304 pagina’s ~ juni 2019 ~ ISBN: 9789020535600 ~ fragment

‘Gillian King heeft me met ‘Ik mis je’ echt geraakt. Ik had op het einde tranen in mijn ogen van een bepaalde opmerking die werd gemaakt. Helaas kan ik er vanwege spoilers weinig over zeggen, maar ik beloof je dat dit boek van begin tot einde de moeite waard is. Gillian King heeft ervoor gezorgd dat ik echt op ging in dit verhaal. Het speelde in mijn hoofd (zelfs als ik niet aan het lezen was) en als ik dan wel aan het lezen was, vergat ik gewoon alles om mij heen.’  Met deze woorden omschreef ik in mijn recensie ‘Ik mis je’ van Gillian King en daarom vind ik het niet gek om dit boek in de lijst met ‘Beste boeken van 2019’ te plaatsen. Ik had nog weinig ervaring met de schrijfstijl van Gillian King, maar het staat in het nieuwe jaar zeker op de planning om meer van haar te lezen.

4. Jij, Ik, Alles – Catherine Isaac

Jij Ik AllesJessica is helemaal klaar met Adam. Zijn constante leugens, overspel en gebrek aan interesse voor hun pasgeboren zoon lopen de spuigaten uit. Als ze hem de deur wijst, vertrekt hij naar Frankrijk en laat niets meer van zich horen. Opgeruimd staat netjes. Tien jaar later is baby William uitgegroeid tot een lieve, slimme jongen die steeds meer vragen stelt over zijn vader. Adam woont nog altijd in Frankrijk en runt daar een hotel in een prachtig kasteel. Jessica zet haar trots opzij en boekt een kamer voor de zomervakantie. Daar, midden in de zonovergoten Dordogne, heeft ze maar één missie: ervoor zorgen dat flierefluiter Adam eindelijk zijn hart verliest aan hun zoon en hem nooit meer in de steek laat. Want Jess draagt een geheim met zich mee dat Williams leven voorgoed zal veranderen…

Boekerij ~ 352 pagina’s ~ februari 2019 ~ ISBN: 9789022585825

‘Krachtig, leerzaam, emotioneel, realistisch, zomers en zelfs een tikkeltje romantisch.’ Het boek ‘Jij Ik Alles’ van Catherine Isaac heeft me echt weten te verrassen in het afgelopen jaar. Ik begon namelijk met weinig verwachtingen, maar pagina na pagina merkte ik wat voor effect dit boek op mij had. Ik noemde het niet voor niets ‘de zomerse roman van 2019’ en achter die woorden sta ik nog steeds. Je kreeg al het zomerse gevoel van de Franse zon, leefde helemaal mee met de personages (en dan vooral Jessica, die alles op alles zet om ervoor te zorgen dat Adam een band krijgt met zijn zoontje) en kon niets anders dan het gewoon op je af laten komen. Ik vind het daarom een terechte nummer 4 in dit overzicht met ‘Beste boeken van 2019’

3. Ik wist het al – Kristin Harmel

Ik wist het alNadat haar man Patrick tien jaar geleden omkwam bij een verkeersongeluk, was Kate zo diep in de rouw dat ze niet dacht ooit nog een nieuwe liefde te zullen vinden. Toch bleek de tijd inderdaad haar wonden te helen, en nu heeft ze het aanzoek van haar nieuwe vriend Dan geaccepteerd. Met een bruiloft in het vooruitzicht zou ze dus blij en vol verwachting moeten zijn. Waarom is ze dat dan niet echt? Als ze steeds vaker droomt over Patrick – dromen waarin hij nog leeft en ze samen een dochter hebben – brengt de haast beangstigende echtheid van die dromen haar aan het twijfelen of ze wel op de goede weg is. Ze besluit dat ze eens iets heel nieuws moet proberen en geeft zich op voor een cursus gebarentaal. Het inspirerende contact met de dove kinderen, en hun enthousiaste begeleider Andrew, is een eyeopener: ze ervaart een veel grotere voldoening en verbinding dan ooit tevoren. Maar vindt ze ook de moed om haar leven drastisch om te gooien?

Boekerij ~ 400 pagina’s ~ maart 2019 ~ ISBN: 9789022579299

Soms komt een boek op een bepaald moment harder binnen dan anders en dat had ik bij de nummer drie uit ‘De beste boeken van 2019’: ‘Ik wist het al’ van Kristin Harmel. Ik schreef daarover het volgende: ‘Ik wist het al’ van Kristin Harmel heeft heel onverwacht een plekje in mijn hart veroverd. Ik had namelijk niet aan zien komen dat dit boek zoveel met mij deed. Het boek laat je niet alleen meeleven met de sterke Kate die nog altijd rouwt om haar overleden man, het zet je ook echt aan het denken over de vraag: ‘Leef jij het leven dat je moet leven?’ En precies op die laatste vraag – terwijl ik het boek nog aan het lezen was – kreeg ik een duidelijk antwoord: ‘Nee’ en dat maakte dat ik dit boek echt ging begrijpen. Ik zei het al in mijn recensie, maar dit boek is voor de fans van Dani Atkins, Colleen Hoover en Jojo Moyes. En die vergelijking maak ik echt niet vaak.

2. Emma wil leven – Josha Zwaan

Emma wil leven‘Emma wil leven’ van Josha Zwaan gaat over een meisje dat 12 is als ze gediagnosticeerd wordt met anorexia. Jarenlang streed Emma tegen deze verschrikkelijke eetstoornis, tot ze het absolute dieptepunt bereikte. Ze vertrok naar een kliniek in Portugal, om daar een intensieve behandeling te ondergaan. Want Emma wilde maar één ding: leven. Maar het meedogenloze monster dat anorexia heet, liet haar niet meer los. In april 2016 overleed Emma, 18 jaar jong.

Uitgeverij Ten Have ~ 256 pagina’s ~ december 2018 ~ ISBN: 9789025906559

Tussen al deze romans in het lijstje met ‘Beste boeken van 2019’ zit één boek, dat mij op een hele andere manier heeft geraakt. Ik heb het namelijk over de non-fictie ‘Emma wil leven’ geschreven door Josha Zwaan en daarover schreef ik het volgende: ‘‘Emma wil leven’ van Josha Zwaan maakt indruk. Diepe indruk. Van alle boeken die ik ooit over anorexia heb gelezen, is dit er één die mij misschien wel voor altijd zal bijblijven. De slopende ziekte heeft namelijk een gezicht gekregen. En dat maakt dit boek – vol met persoonlijke verhalen van Emma, haar ouders, vriendinnen, artsen en haar zus – een must read.’ Ik kende het verhaal al wel door de documentaire, maar door dit boek – dat mij echt een inkijkje gaf in de gedachtes van Emma – kwam het misschien nog wel harder binnen. Vooral als je weet hoe het afloopt. Tranen stonden werkelijk in mijn ogen. Dus echt: als je meer wil weten over deze vreselijke ziekte, lees dan dit boek. Ik was en ben er nog altijd stil van.

1. Zonder mij – Dani Atkins

Zonder mijMaddie heeft alles wat ze zich kan wensen: een heerlijk leven, een goede relatie, ze is net zwanger en gaat trouwen. Maar dan is door een noodlottig ongeluk opeens alles anders. Zes jaar later ontwaakt Maddie uit een coma. Langzaamaan wil ze voorzichtig haar leven weer oppakken, maar hoe doe je dat als voor jou alles in een oogwenk veranderd is terwijl voor iedereen die je kent het leven zes jaar lang is doorgegaan?

Uitgeverij de Fontein ~ 432 pagina’s ~ mei 2019 ~ ISBN: 9789026147296

Hoe kun je ‘Emma wil leven’ nu vergelijken met een roman? Eigenlijk niet. Maar ik heb bewust ‘Zonder mij’ van Dani Atkins op één gezet in dit overzicht met ‘Beste boeken van 2019’, omdat dit boek in mijn hoofd is gaan zitten. Niet alleen tijdens het lezen, maar misschien wel nog meer daarna. Ik dacht erover na, kocht direct na het lezen de paperback om dit boek ook met andere mensen te kunnen delen en nog steeds: als ik nadenk over deze verhaallijn dan voel ik weer die kracht. ‘‘Zonder mij’ van Dani Atkins brengt een emotionele achtbaan te weeg. Als je namelijk denkt dat je hart weer even wordt gelijmd, wordt het tot op het bot verscheurd. Dit boek bracht in tegenstelling tot haar vorige titel ‘Duet met jou’ misschien geen echte tranen te weeg. Maar ‘Zonder mij’ doet nog zoveel meer. Het blijft nog dagen rondzingen in je hoofd en het zal de boeken, die je hierna leest, te niet doen’. Ik denk dat ik met deze woorden alles zeg. Alle boeken die ik hierna lees, moeten moeite doen om dit boek te overtreffen in het nieuwe jaar.

Wat waren voor jou de ‘beste’ boeken van 2019? Ik hoor het graag in de reacties hieronder! Wie weet, lees ik komend jaar wel een boek uit jouw selectie. Hopelijk bevalt dat boek mij dan net zo goed als bij jou. 

Judith Regeling

Judith Regeling

24-jarige journaliste en blogger op JudithBlogtSolo. Geniet van schrijven, lezen, series kijken en muziek. Probeert deze passies dan ook tot uiting te laten komen online, want daar ligt volgens haar de toekomst.

One thought on “De (voor mij) beste boeken van 2019

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

CommentLuv badge

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.